mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Usuwanie kamienia nazębnego – jak często trzeba wykonywać taki zabieg, na czym polega, ile kosztuje, czy jest bolesny

Usuwanie kamienia nazębnego

Usuwanie kamienia nazębnego – jak często trzeba wykonywać taki zabieg, na czym polega, ile kosztuje, czy jest bolesny

Usuwanie kamienia nazębnego jest jednym z elementów dbałości o higienę jamy ustnej. Zobacz, na czym polega ten zabieg, ile kosztuje i czy jest bolesny.

Skąd się bierze kamień nazębny

Kamień na zębach, czyli niedająca się usunąć w warunkach domowych zmineralizowana płytka nazębna, to dość powszechne zjawisko i dlatego często traktowane jako norma. Tymczasem prawda jest dość brutalna: przyczyną pojawiania się kamienia nazębnego jest niedostateczna higiena jamy ustnej. Jeśli zęby nie są myte regularnie lub zbyt rzadko albo nieprawidłowo, na powierzchni zębów pojawi się miękki osad. W tym momencie można go jeszcze usunąć poprzez dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, ale gdy dojdzie do mineralizacji (stwardnienia, skamienienia), samo szczotkowanie nie pomoże. Wówczas potrzebna jest profesjonalna pomoc.

Usuwanie kamienia z zębów domowymi sposobami – czy jest skuteczne?

Medycyna ludowa zna sposoby na usuwanie kamienia nazębnego, jednak takie zabiegi znacznie osłabiają strukturę szkliwa. Przy długotrwałym odkładaniu się kamienia nazębnego i powstaniu grubej jego warstwy, niezbędna jest wizyta u stomatologa.

Jak się usuwa kamień nazębny w gabinecie dentystycznym?

Usuwanie kamienia nazębnego, czyli fachowo mówiąc – skaling, wykonuje się skalerem ultradźwiękowym powodującym rozbicie płytki nazębnej, która musi zostać usunięta z jamy ustnej. Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania skalingu ultradźwiękowego. Jednym z nich jest rozrusznik serca. Osoby, które mają takowy, powinny o tym fakcie poinformować lekarza stomatologa. Z usuwania kamienia za pomocą ultradźwięków wyłączone są osoby mające problemy z odklejaniem się siatkówki oka.

Zazwyczaj po skalingu wykonuje się zabieg piaskowania, pozwalający na usunięcie osadów z powierzchni zębów.

Czy usuwanie kamienia nazębnego jest bolesne?

Im mniej kamienia, tym mniej nieprzyjemne będzie usuwanie go, dlatego naprawdę warto dbać o higienę jamy ustnej i zębów.

Skaling naddziąsłowy, obejmujący widoczną część płytki zębowej, należy raczej potraktować jako niekomfortowy niż bolesny. W przypadku recesji dziąsłowych i odsłoniętych szyjek zębowych zabieg skalingu może być bardziej dokuczliwy. Natomiast skaling poddziąsłowy faktycznie może boleć. Jeśli pacjent ma takie życzenie, lekarz zastosuje środek znieczulający.

Usuwanie kamienia nazębnego może spowodować przejściową nadwrażliwość zębów, a czasem nawet ich bolesność. Zazwyczaj dolegliwości te ustępują po kilku dniach.

Ile kosztuje usuwanie kamienia nazębnego?

Usuwanie kamienia z zębów jest zabiegiem względnie tanim w stosunku do cen innych usług stomatologicznych. Jego często waha się w przedziale 150,00 – 200,00 zł. Nieco więcej będzie kosztował pakiet: scaling, piaskowanie i fluoryzacja. Przy czym skaling to usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie – usuwanie ciemnych osadów, natomiast fluoryzacja to nałożenie na oczyszczone wcześniej powierzchnie zębów preparatu wzmacniającego ich strukturę.

Dlaczego warto usuwać kamień nazębny?

Nie tylko dla estetyki, chociaż ona też jest bardzo ważna. Jednak skutki zalegania kamienia na zębach są o wiele bardziej złożone i nieprzyjemne. Obecność kamienia przyspiesza rozwój próchnicy i pojawiania się nowych ubytków, powoduje nadwrażliwość i krwawienie dziąseł, a także paradontozę. Dodatkowo po dokładnie przeprowadzonym zabiegu oczyszczania, zęby stają się nieco jaśniejsze.

Jest jeszcze aspekt społeczny. Kamień nazębny może powodować brzydki zapach z ust, co nigdzie nie jest dobrze widziane.

Zalecenia po usunięciu kamienia nazębnego

Bezpośrednio po zabiegu skalingu pacjent powinien powstrzymać się od picia kawy, herbaty, czerwonego wina i palenia papierosów. Te produkty mogłyby spowodować przebarwienia na zębach. Warto także wymienić szczoteczkę do zębów na nową, by ponownie nie wprowadzać bakterii do jamy ustnej.

Scroll to Top