invisalign
thommen
mediraty

Protetyka

  review rating 5  Wysoka kultura osobista, punktualność umówionych wizyt i profesionalizm zabiegu. Z pewnością to podstawowe atuty. Na bieżąco byłem informowany co będzie "teraz" wykonywane. Z uśmiechem i pozytywnym nastawieniem. Polecam ! 😉

  thumb Krystian Herka

Protetyka Stomatologiczna Poznań

Protetyka jest działem stomatologii zajmującym się przywracaniem rozlegle utraconych tkanek pojedynczych zębów jak i brakujących całych zębów. Dodatkowo może służyć do poprawy wyglądu tych zniekształconych i przebarwionych. Przyczyny utraty uzębienia są różne m.in. nieleczona próchnica, urazy, paradontoza, przebyte choroby ogólnoustrojowe, inwazyjne leczenie farmakologiczne a również predyspozycje genetyczne. W związku z tym konieczność leczenia protetycznego może dotyczyć każdego z nas, w każdym wieku.

null

Anna Kowalska Palacz

lekarz dentysta
stomatologia ogólna, stomatologia dziecięca, protetykaO mnie »

Główne cele protetyki stomatologicznej

 • poprawa estetyki twarzy
 • poprawa wydolności żucia
 • odtworzenie utraconych zębów i tkanek z równoczesnym przywróceniem uszkodzonych funkcji żucia i artykulacji dźwięków
 • utrwalenie przeprowadzonego wcześniej leczenia ortodontycznego, chirurgicznego, periodontologicznego
 • pozytywny wpływ na psychikę pacjenta dzięki realizacji wymienionych powyżej celów
Protetyka Poznań

Protetyka stomatologiczna na najwyższym poziomie

Nasi lekarze zajmujący się protetyką kładą duży nacisk na wywiad i badanie pacjenta, gdyż każda sytuacja kliniczna wymaga indywidualnego podejścia a każdy pacjent ma inne oczekiwania w związku z efektem leczenia. Przed rozpoczęciem lekarze przygotowują szczegółowy plan i kosztorys. Planowanie jest jedną z ważniejszych, a zarazem najczęściej niedocenianych faz leczenia protetycznego. Często już podczas tego etapu współpracujemy z technikami dentystycznymi. Szeroki wybór prac protetycznych oraz zespół doświadczonych lekarzy pozwalają nam kompleksowo podejść do każdego przypadku i wybrać najlepsze rozwiązanie.

Ze względu na umocowanie wyróżniamy uzupełnienia:

 • STAŁE – protezy, których nie można zdjąć bez pomocy lekarza, trwale umocowane w jamie ustnej pacjenta, służące do odtwarzania twardych tkanek w zakresie pojedynczych zębów naturalnych i/lub uzupełniające braki częściowe.
 • RUCHOME – protezy, które mogą być nakładane i zdejmowane przez pacjenta.
Protetyka Stomatologiczna Poznań

Przykładowe prace stałe wykonywane w naszej klinice:

INLAY, ONLAY, OVERLY, ENDOKORONA

Uzupełnienia protetyczne, które służą do odbudowy zębów z rozległymi zniszczeniami tkanek twardych(często po leczeniu kanałowym), bardzo trwałe, odporne na ściernie i estetyczne. Najczęściej wykonywane z kompozytu lub porcelany. Metoda ich wykonania oszczędza maksymalną ilość pozostałych tkanek, gdyż nie wymaga szlifowania. Zdecydowanie zmniejsza również szanse na złamanie zęba, które jest częstym powikłaniem leczenia kanałowego.

KORONA

Uzupełnienie jednozębowe odtwarzające część lub całą koronę kliniczną na zębie naturalnym lub implancie. W naszej klinice najczęściej wykonujemy korony pełnoceramiczne i porcelanowe na podbudowie z metalu, dobierane w zależności od potrzeb pacjenta. Stosowane w celu odbudowy bardzo zniszczonych zębów oraz poprawy wyglądu zębów zniekształconych czy przebarwionych.

MOST

Uzupełnienie wielozębowe odtwarzające niewielkie braki międzyzębowe, trwale umocowane na pozostałych zębach. Most składa się z dwóch pojedynczych koron i przęsła łączącego, które uzupełnia brakujący ząb/zęby. Do wykonania używane są takie same materiały jak w przypadku klasycznych koron.

LICÓWKI

Uzupełnienie mające na celu poprawę kształtu/koloru zębów. Stosowane również do zmniejszania diastemy (przerwy) między zębami, przy niedorozwoju szkliwa, dysplazji czy odłamaniach brzegów siecznych. Są wysokoestetyczne i małoinwazyjne, gdyż szlifujemy tylko powierzchnie wargową w obrębie szkliwa. Stanowią alternatywę dla koron gdy zniszczenie zęba nie jest zbyt rozległe.

Przykładowe prace ruchome wykonywane w naszej klinice:

PROTEZA SZKIELETOWA

Niewielkie uzupełnienie protetyczne, którego główny trzon zbudowany jest z cienkiej warstwy metalu. Małe wymiary powodują, że łatwo się przyzwyczaić i można o niej szybko zapomnieć. Dodatkowym plusem jest fakt, iż proteza ta opiera się na pozostałych zębach pacjenta a nie na śluzówce.

PROTEZA ACETALOWA

Ruchome uzupełnienie protetyczne wykonane z elastycznego materiału zapewniającego dobry efekt estetyczny. Tak jak w przypadku protezy szkieletowej jest niewielkich rozmiarów.

PROTEZA OVERDENTURE

Ruchome uzupełnienie protetyczne wykonane z wykorzystaniem wcześniej odpowiednio przygotowanych zębów własnych pacjenta albo implantów. Stosujemy gdy pozostałe w jamie ustnej zęby nie nadają się do wykorzystania w innych pracach protetycznych. Utrzymanie protez zapewnione jest dzięki wykorzystaniu różnego rodzaju zatrzasków, zamków, zasuw czy magnesów.

PROTEZA AKRYLOWA CZĘŚCIOWA/ CAŁKOWITA

Protezy akrylowe stosujemy w przypadku bezzębia lub braków częściowych kiedy nie ma możliwości wykonania innych prac ruchomych lub stałych.

Umów wizytę
+48 571 345 323
Umów wizytę