mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Leczenie zachowawcze pod mikroskopem, na czym polega, ile kosztuje, czy jest to nowy standard postępowania

leczenie zachowawcze pod mikroskopem

Leczenie zachowawcze pod mikroskopem, na czym polega, ile kosztuje, czy jest to nowy standard postępowania

W ostatnich artykułach wyjaśnialiśmy najczęstsze zastosowanie mikroskopu w stomatologii, jakim jest leczenie endodontyczne (potocznie : „leczenie kanałowe”). Jak już wskazaliśmy w powiększeniu, przy użyciu mikroskopu zabieg jest wykonywany dużo precyzyjniej. Poza dokładniejszą ocenią stanu zęba, oczyszczeniem kanałów czy też odnalezieniem dodatkowych kanałów można z użyciem mikroskopu dostrzec mikroubytki, które są niewidoczne gołym okiem. Użycie mikroskopu przełoży się z pewnością na podwyższenie jakości zabiegu, a sam ząb po leczeniu endodontycznym z użyciem mikroskopu będzie służył dłużej.

Wykorzystanie mikroskopu do zabiegów skutkuje zmienią podejścia do dotychczas standardowo wykonywanych zabiegów w klinikach czy gabinetach stomatologicznych. Nowoczesne podejście do stomatologii to wykonywanie dotychczas standardowych zabiegów z użyciem mikroskopu.

Kiedy potrzebne jest leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze to najczęściej leczenie powstałych zmian próchnicowych, a także ich następstw. Przekłada się to bardzo często zachowanie przez pacjenta naturalnych zębów przez dalszy czas. Leczenie zachowawcze to najczęściej ochrona twardych tkanek zęba oraz ich odbudowa.

Jakie objawy daje ząb do leczenia zachowawczego

Pacjent może zgłaszać dolegliwości bólowe zębów, które podczas badania lekarz kwalifikuje do działań zachowawczych. Zwykle sam ból nie jest bardzo uciążliwy, wzmaga się przy spożywaniu pokarmów (zwłaszcza słodkich), a także podczas szczotkowania zębów. W większości przypadków pacjent nie musi sięgać po środki przeciwbólowe. Często zdarza się, że podczas badania klinicznego lekarz zauważa potrzebę leczenia w przypadku zębów, które aktualnie jeszcze nie dają żadnych dolegliwości.

Na czym polega leczenie zachowawcze

Leczenie zachowawcze polega na usunięciu próchnicowo zmienionych tkanek twardych zęba, a następnie uzupełnieniu ubytku trwałym materiałem kompozytowym. Wszystko po to, by przywrócić zarówno funkcję, jak i estetykę zęba.

Ile trwa leczenie zachowawcze

Standardowa wizyta trwa około 1 godziny. Oczywiście wszystko zależy od poziomu skomplikowania problemu, z jakim zgłasza się pacjent. Istnieje także możliwość leczenia kilku zębów na jednej wizycie – wówczas trwa ona odpowiednio dłuższej. Pacjent musi jednak zgłosić swoje preferencje wcześniej.

Czy leczenie zachowawcze boli

Leczenie zachowawcze jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym, dzięki któremu pacjent czuje się komfortowo podczas całej wizyty. W naszej klinice korzystamy z metod znieczulenia tzw „komputerowego”. Szybkość podawania znieczulenia dobiera komputer w taki sposób aby płyn znieczulający miał możliwość równomiernego wchłaniania się celem uniknięcia nieprzyjemnego a także bolesnego rozpierania tkanek co z kolei jest często kojarzone z metodami znieczulenia wykonywanymi w tradycyjny sposób. (a spotykane podczas podawania środka metodą tradycyjną)

Leczenie zachowawcze – cena

Koszt takiego leczenia ma szerokie widełki – najczęściej pomiędzy 150,00 zł. a 370,00 zł. w przypadku wypełnienia kompozytowego, a w przypadku znacznego zniszczenia tkanek własnych pacjenta i konieczności odbudowy zęba cena często mieści się w przedziale 380,00 zł. – 560,00 zł.

Od czego zależy cena leczenia zachowawczego w tym leczenia pod mikroskopem?

Na cenę leczenia zachowawczego znaczący wpływ osoba operatora (jego doświadczenie), precyzja wykonania, izolacja koferdamem, jakość użytych materiałów oraz jakość użytych instrumentów.

Niemniej wysokość ceny leczenia zachowawczego zależna także od rozległości ubytku. Gdy lekarz musi opracować, a następnie odbudować niewielki fragment zęba to koszty takiego zabiegu najczęściej będą zdecydowanie niższe niż w przypadku konieczności odtworzenia całego zrębu zęba.
W sytuacji, gdy pacjent chce skorzystać z opcji odbudowy wysoko estetycznej, musi liczyć się z jeszcze wyższymi kosztami.

Scroll to Top