mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign
Mikroimplanty ortodontyczne

Mikroimplanty ortodontyczne. Co to jest mikroimplant, kiedy i na jak długo się go zakłada, wady i zalety tego rozwiązania

Mikroimplanty ortodontyczne nie są miniaturową wersją dobrze wszystkim znanych implantów. Mają inny wygląd i zastosowanie, ponadto zakłada się je jedynie tymczasowo. Zobacz, w jakim przypadku trzeba założyć mikroimplant i co można dzięki niemu osiągnąć.

Co to są mikroimplanty ortodontyczne?

Mikroimplant ortodontyczny nie jest miniaturą implantu, czyli zęba, który mocuje się w miejsce wcześniej utraconego. Chociaż nazwa brzmi podobnie, to zarówno wygląd mikroimplantu, jak i jego zastosowanie jest zupełnie inne.

Mikroimplant ortodontyczny wyglądem może przypominać niedużą śrubkę i służy do czasowego zamontowania w jamie ustnej. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego miniimplanty są usuwane.

Kiedy się stosuje miniimplanty ortodontyczne

Miniimplant (mikroimplant) jest mechanicznym ogranicznikiem, który zapobiega przesuwaniu się zęba lub całej grupy zębów. Stosuje się go dla wspomagania leczenia aparatem ortodontycznym. Utrzymanie grupy zębów w jednym miejscu i jednoczesne przesunięcie innych jest bardzo trudne. Aparat ortodontyczny na ogół działa na wszystkie zęby, chociaż w różnym stopniu. Zastosowanie miniimplantu pozwala zniwelować niektóre siły i znacząco usprawnić leczenie.

Jakie są typy mikroimplantów?

Miniimplanty (mikroimplanty) różnią się między sobą wieloma szczegółami, jednak co do zasady wszystkie wyglądają podobnie.

Rozmiar – długość i średnica śrubki oraz średnica główki nie są jednolite. Właściwy rozmiar dobiera lekarz w zależności od konkretnego przypadku klinicznego.

Istotna jest także budowa samej główki. W zależności od funkcji, jaką ma pełnić, może to być główka z jednym lub dwoma nacięciami jak w klasycznej śrubce albo z dodatkowymi uchwytami czy rowkami, przez które będą przechodziły łuki ortodontyczne.

Najbardziej zaawansowane technologicznie miniimplanty nie wymagają przed wkręceniem uprzedniego wiercenia w kości.

Jeśli chodzi o sam materiał, z którego wykonany jest implant, to najczęściej są to stopy tytanu.

Jak wygląda założenie miniimplantu ortodontycznego

Zamontowanie mikroimplantu nie jest zabiegiem skomplikowanym. Technicznie polega na wkręceniu niedużej śruby w kość łuku zębowego lub podniebienia. Przed założeniem miniimplantu pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe.

Sam zabieg jest bezbolesny, ale bezpośrednio po nim i przez kilka następnych dni można odczuwać nieduże dolegliwości. W skrajnych przypadkach konieczne będzie sięgnięcie po środki przeciwbólowe. Dyskomfort powinien ustąpić po kilku dniach.

W początkowym okresie po założeniu mikroimplantu pacjentom sugeruje się stosowanie diety bez twardych produktów. Później można wrócić do swoich upodobań kulinarnych.

Wady i zalety stosowania mikroimplantów ortodontycznych

Niewątpliwie największą zaletą stosowania mikroimplantów jest uzyskanie efektów, które wcześniej osiągano jedynie na salach operacyjnych. Mikroimplanty nie wrastają w tkankę i łatwo je usunąć po zakończeniu kuracji. W zależności od potrzeb można je stosować przez krótszy lub dłuższy czas.

Warto też podkreślić, że miniimplanty są praktycznie niewidoczne dla osób trzecich.

Miniimplanty ortodontyczne właściwie nie mają wad. Jedyne, co trzeba wiedzieć, to że istnieje niewielkie ryzyko powikłań. Podczas ich zakładania może dojść np. do uszkodzenia naczyń krwionośnych, nerwów lub korzeni zębowych. W skrajnych przypadkach dochodzi do perforacji zatoki nosowej lub szczękowej. Są to jednak pojedyncze powikłania i ryzyko ich pojawienia się jest generalnie znikome.

Miniimplanty ortodontyczne – jak zachować ich higienę

Przede wszystkim trzeba powstrzymać się od dotykania miniimplantu językiem lub rękami, co zwłaszcza w początkowym okresie noszenia go, może być trudne. Jednak warto podjąć trud, by nie dopuścić do powstania stanu zapalnego wokół mikroimplantu.

Dobrze jest po każdym posiłku wyczyścić obszar dookoła implantu. Przyda się do tego mała szczoteczka, podobna do tych używanych do czyszczenia aparatu. Powierzchnia mikroimplantu nie powinna mieć styczności z główką szczoteczki elektrycznej.

Scroll to Top