mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem to zabieg stomatologiczny przeprowadzany z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, który znacznie ułatwia pracę stomatologa, czyni ją dokładniejszą i skuteczniejszą. Zobacz, kiedy warto się na taki zabieg zdecydować i jaka jest jego cena.

Czym jest leczenie kanałowe zęba

Przewlekły ból zęba, nasilający się w nocy, trudny do zlokalizowania, niekiedy wzmagający się podczas spożywania gorących pokarmów, zazwyczaj jest przesłanką w kierunku leczenia zęba kanałowo. W takim przypadku próchnica rozwinęła się pod szkliwem lub założonym wcześniej wypełnieniem i nie dawała żadnych sygnałów swojej obecności aż do przedostania się do miazgi zębowej zlokalizowanej w kanałach korzeniowych, stąd potoczna nazwa leczenia, które fachowo zwie się endodoncją.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu miazgi zębowej i dokładnym oczyszczeniu oraz zdezynfekowaniu kanałów, a następnie szczelnym wypełnieniu ich gutaperką – plastycznym materiałem pochodzenia roślinnego. Ostatnim etapem jest rekonstrukcja zęba.

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego, ząb powinien zostać odpowiednio przygotowany. Lekarz powinien usunąć próchnicowo zmienione tkanki. Często istnieje także konieczność odbudowy ścian zęba.

By zabieg leczenia kanałowego był bezbolesny, przed jego rozpoczęciem pacjentowi podaje się znieczulenie miejscowe. Warto to podkreślić, bo wiele osób obawia się leczenia kanałowego zębów, niesłusznie kojarząc je z bólem. Tymczasem nowoczesna medycyna eliminuje ból, także w gabinecie stomatologicznym.

Jak wygląda leczenie zęba kanałowo pod mikroskopem

Zasadniczo leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem nie różni się od tego wykonywanego tradycyjną metodą. Nadal konieczne jest oczyszczenie kanałów, wyłuszczenie miazgi i wypełnienie pustych kanałów gutaperką.

Największą różnicą jest to, że lekarz nie patrzy bezpośrednio na ząb i nie korzysta z tradycyjnego lusterka powiększającego trzymanego w dłoni, ale korzysta z okularu mikroskopu. Mikroskop do leczenia kanałowego może powiększyć pole operacyjne aż dwudziestopieciokrotnie, co znacząco przekłada się na precyzję samego zabiegu. Trzeba pamiętać, że standardowe pole zabiegowe w przypadku zęba ma zaledwie kilka milimetrów kwadratowych, czyli bardzo mało. Bez powiększenia może być trudno zlokalizować i dokładnie oczyścić wszystkie kanały, szczególnie te z licznymi odgałęzieniami. Nie ma też mowy o zlokalizowaniu mikropęknieć. Wykorzystanie mikroskopu pozwala na obejrzenie w dużym powiększeniu wejścia do komory zęba i kanałów, zwłaszcza tych niewidocznych nieuzbrojonym w mikroskop okiem.

W czasie zabiegu leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem pacjent musi leżeć na wznak. Nad jego głową umieszczony jest mikroskop, którego pozycję można w zależności od potrzeb skorygować, tak by jak najlepiej widzieć pole operacyjne. Natomiast lekarz stomatolog siedzi z tyłu pacjenta, co też jest swego rodzaju novum.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – kiedy jest konieczne

Jak już zostało wspomniane wyżej, leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem pozwala na znacznie powiększenie pola zabiegowego. Wskazaniem do skorzystania z mikroskopu są wąskie i kręte kanały korzeniowe z odgałęzieniami, które bez mikroskopu trudno jest zlokalizować. Innym powodem konieczności skorzystania z mikroskopu jest uszkodzenie kanału korzeniowego, np. jego perforacja.

Mikroskop wykorzystuje się także w przypadku konieczności usunięcia z kanału fragmentu złamanego narzędzia endodontycznego ponownego leczenia kanałowego czy przypadku zaopatrywania zębów po urazach.

Leczenie kanałowe pod mikroskopem – cena

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego cena leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem jest wyższa niż w przypadku leczenia tradycyjnego. Jest to zabieg, który wymaga od lekarza odpowiedniego szkolenia i posiadania dodatkowych umiejętności.

Czy w takim razie warto płacić więcej, czy lepiej pozostać przy tradycyjnej metodzie leczenia kanałowego? Decyzja zawsze będzie należała do pacjenta, jednak powinien on pamiętać, że leczenie zęba pod mikroskopem zwiększa precyzję oczyszczenia i wypełnienia kanałów, zauważenia mikropęknieć czy bardzo małych kanałów. Takie leczenie jest nie tylko dokładniejsze, ale i skuteczniejsze, dzięki niemu ząb może służyć jeszcze wiele lat. Trzeba też pamiętać, że ponowne leczenie zęba kanałowego jest droższe, lepiej więc zrobić to od razu dokładnie.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem

Ceny oczywiście są ustalane indywidualnie przez właścicieli klinik czy gabinetów stomatologicznych i nie są jednolite. Zależą nie tylko od samego użycia mikroskopu, ale i od specyfiki samego zabiegu, użytych materiałów, doświadczenia operatora. Inna będzie cena w przypadku leczenia zęba z jednym kanałem, inna gdy tych kanałów będzie cztery lub więcej. Pierwszorazowe leczenie tzw. leczenie pierwotne jest tańsze niż kolejne przeprowadzane w tym samym zębie tzw. leczenie powtórne (reendo, re-endo).

Należy liczyć się z tym, iż cena leczenia kanałowego zęba pod mikroskopem może wynieść nawet 2.000,00 zł. Niemniej trzeba też pamiętać, że stawka ta dotyczy skomplikowanych, wielokanałowych zębów. W przypadku mniej problematycznym może być nawet o połowę niższa i zacząć się już od kwoty około 700,00 zł.

Scroll to Top