Most protetyczny to jeden ze sposobów uzupełniania ubytków po utracie zębów. Nie tylko ma walory estetyczne, ale także zapobiega rozwojowi próchnicy i przemieszczaniu się zębów bezpośrednio sąsiadujących z luką. Zobacz, kiedy warto założyć most i ile to kosztuje.
Co to jest most protetyczny
Most protetyczny (dalej zwany także „mostem stomatologicznym”) jest komfortowym, szybkim i stosunkowo niedrogim sposobem na kosmetyczne uzupełnienie luk w uzębieniu. Nazwa nie jest przypadkowa, bardzo dobrze oddaje istotę samego mostu.
Most stomatologiczny jest na stałe zamontowany w jamie ustnej, osadzony najczęściej na dwóch oszlifowanych zębach stałych, które okalają braki. Za pomocą mostu w zasadzie można uzupełnić lukę po jednym lub kilku, a czasem nawet kilkunastu zębach. Wizualnie most przypomina kilka połączonych ze sobą koron.
Most protetyczny można założyć zarówno na górny jak i dolny łuk zębowy.
Główne wskazania do założenia mostu protetycznego
- Estetyka uśmiechu – uzupełnienie ubytków to też lepsze samopoczucie pacjenta.
- Chęć uniknięcia przemieszczania i obracania zębów wokół własnej osi.
- Chęć uniknięcia chorób dziąseł i próchnicy.
Głównym warunkiem założenia mostu protetycznego jest wystarczająca liczba zębów, na których most będzie mógł się oprzeć.
Przeciwwskazaniem do założenia mostu protetycznego jest chęć uzupełnienia zbyt wielu ubytków zębowych. W takim przypadku lepszym rozwiązaniem jest proteza. Mostu nie będzie można założyć, jeśli zęby bezpośrednio sąsiadujące z luką międzyzębową będą zbyt słabe/ za bardzo zniszczone.
Mostek czy implant – co wybrać?
Pytanie, na które trudno dać jednoznaczną odpowiedź. Na pewno jednym z kryteriów wyboru będzie cena. Implanty są stosunkowo drogie, ale trwalsze. Po krótkim czasie pacjent zazwyczaj zapomina, że ma w ustach
obce ciało.
Założenie implantu nie wymaga szlifowania sąsiednich zębów i choćby dlatego warto takie rozwiązanie rozważyć. Lekarze stomatolodzy i protetycy rekomendują je szczególnie w przypadku braku pojedynczych zębów. Jeśli ubytek jest większy, a zasoby finansowe pacjenta nie pozwalają na uzupełnienie go kilkoma implantami lub pacjent z innych powodów nie wykazuje chęci do założenia ich, trzeba zdecydować się na most dentystyczny.
Implant jest rozwiązaniem stosunkowo trwałym, most wymaga zwykle po kilku latach wymiany na nowy – po ilu zależy od wielu czynników m.ni. higieny pacjenta, warunków zgryzowych itp. Zęby raz oszlifowane pod most są już trwale zmienione.
Jak wygląda mostek na zębach
Wizualnie mostek na zębach nie różni się niczym od naturalnych zębów stałych. Most przejmuje nie tylko funkcje, ale i wygląd zębów. Most ceramiczny jest dobrze do nich dopasowany zarówno pod względem kształtu, jak i koloru. Tylko bardzo wprawne oko jest w stanie odróżnić most protetyczny od naturalnych zębów.
Jako mosty tymczasowe, na czas pomiędzy wizytami, stosuje się mosty kompozytowe lub akrylowe.
Z technicznego punktu widzenia most stomatologiczny to szyna, do której są przymocowane zęby. Na obu końcach tej szyny znajdują się specjalne „nasadki”, które będą założone na zęby stałe bezpośrednio sąsiadujące z lukami. Dlatego właśnie trzeba je oszlifować. Tego rodzaju wypełnienie protetyczne kształtem przypomina most i właśnie dlatego nosi taką nazwę. Niekiedy koniecznie będzie leczenie kanałowe zębów, na których most będzie oparty.
Jak się zakłada most na zęby
Wykonanie mostu protetycznego wymaga przynajmniej trzech wizyt u lekarza stomatologa. W pierwszym etapie konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, ocena stanu dziąseł i jamy ustnej, ewentualne zakwalifikowanie do leczenia kanałowego zębów, które będą podtrzymywały most.
Na drugiej wizycie lekarz oszlifuje zęby, na których zostanie osadzony most i pobierze wycisk, na podstawie którego zostanie wykonany przez technika właściwy most. Pomiędzy wizytami oszlifowane zęby są zabezpieczane tymczasowymi koronami. Na kolejnej wizycie most zostanie przymierzony i jeśli wszystko będzie dobrze, osadzony na stałe w jamie ustnej.
Sam zabieg szlifowania zębów i zakładania mostu dla komfortu pacjenta przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym.
Mosty protetyczne – zalety i wady
Decyzja o uzupełnieniu luk po utraconych zębach za pomocą mostu protetycznego najczęściej podyktowana jest kwestią estetyczną. Każdy chce mieć ładny uśmiech i czuć się pewnie wśród innych ludzi. Ale nie można nie zauważyć, że mosty protetyczne mają też inne, poza estetycznymi, zalety. Należą do nich między innymi:
- Mocowanie na stałe – mostu nie trzeba zdejmować na noc.
- Poprawa dykcji i artykulacji – uzupełnienie luk po zębach, zwłaszcza przednich, pozwala na znaczącą poprawę sposobu mówienia.
- Most zębowy w naturalny sposób przejmuje funkcje zębów, aczkolwiek nie powinno się za jego pomocą gryźć twardych produktów.
- Możliwość uzupełnienia luki po więcej niż jednym zębie. Można zrobić most na dwa zęby, a nawet na całkiem długi łuk zębowy.
- Most można założyć także na zniszczone zęby.
- Most jest przytwierdzony na stałe, więc nie ma ryzyka, że wypadnie w czasie jedzenia, śmiania się, intensywnego ruchu.
Mosty protetyczne w zasadzie nie mają wad. Warto jedynie pamiętać o ubytkach tkanek filarów oraz konieczności oszlifowania i przeleczenia kanałowo zębów bezpośrednio sąsiadujących z mostem
Ile kosztuje most protetyczny
Cena mostu protetycznego uzależniona jest przede wszystkim od jego wielkości, czyli liczby punktów. Przy czym za punkt liczy się nie tylko miejsca po brakujących zębach, ale też korony, które będą założone na zęby podtrzymujące most. Warto więc pamiętać, że przy uzupełnieniu luki po jednym zębie mowa jest o moście trzypunktowym, przy uzupełnianiu luki po dwóch zębach – o moście czteropunktowym itd.
Cena jednego punktu zależna jest od materiału, z którego zostanie on wykonany. W przypadku tymczasowych mostów kompozytowych które są w zasadzie standardem (wcześniej były tymczasowe mosty akrylowe) ceny kształtują się często na poziomie około 150,00 zł. – 170,00 zł. za punkt. W przypadku punktów porcelanowych trzeba się liczyć z kosztem wyższym.