mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Aparat bezligaturowy – zalety, korzyści z noszenia, czas leczenia, cena

Aparat ortodontyczny bezligaturowy

Aparat bezligaturowy – zalety, korzyści z noszenia, czas leczenia, cena

Decydujesz się na założenie aparatu ortodontycznego i zastanawiasz się, czy lepszy będzie bezligaturowy czy ten z ligaturami? Z naszego poradnika dowiesz się, czym różnią się od siebie te aparaty, który uchodzi za bardziej estetyczny i który jest tańszy.

Aparat bezligaturowy a ligaturowy

Aparat bezligaturowy zwykle jest droższy od aparatu z ligaturami, dlatego pacjenci często zastanawiają się, czy warto przepłacać. Trzeba jednak sobie powiedzieć, że różnica w cenie nie jest aż tak znacząca, jak może się to początkowo wydawać. Warto zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale też komfort procesu leczenia, który będzie trwał co najmniej kilkanaście miesięcy.

Zasadnicza różnica między aparatem bezligaturowym a ligaturowym kryje się w ich budowie.

Aparat bezligaturowy nie ma pod zamkami gumek (ligatur). W tym przypadku łuk aparatu utrzymywany jest w pożądanej pozycji dzięki specjalnym klapkom w zamkach (w przypadku aparatu z ligaturami to właśnie gumki odpowiadają za prawidłowe umiejscowienie łuku).

Zamki w aparacie bezligaturowym są mniejsze a sam aparat postrzegany jako estetyczniejszy. Dziś coraz więcej osób decyduje się właśnie na takie rozwiązanie ze względu na wygląd. Chociaż noszenie aparatów ortodontycznych stało się swego rodzaju modą i coraz częściej decydują się na nie osoby dorosłe, nadal wiele osób czuje dyskomfort, uśmiechając się Aparat bezligaturowy jako bardziej estetyczny pozwala ten dyskomfort zniwelować.

Aparat bezligaturowy – rodzaje

Na początek warto podkreślić, że rodzaj aparatu nie ma wpływu na jego funkcjonalność, komfort i czas leczenia. Aparaty bezligaturowe różnią się jedynie pod względem wyglądu, który przekłada się na estetykę uśmiechu i oczywiście ceny.

Najtańszy i najbardziej popularny jest aparat bezligaturowy metalowy. To najczęściej wybierany aparat, ceniony za komfort noszenia. Zgodnie z jego nazwą, zamki zrobione są z metalu i są dobrze widoczne, aczkolwiek niewątpliwie są mniejsze niż w aparatach z ligaturami. Temu aparatowi nie można odmówić zalet, a największą jego wadą jest brak wysokiej estetyki, której oczekuje coraz więcej pacjentów.

Aparaty bezligaturowe estetyczne zastępują metalowe zamki kryształowymi lub ceramicznymi. Takie zamki na pierwszy rzut oka nie są widoczne. Trzeba jednak pamiętać, że niektóre firmy proponują wersję pośrednią, w której klapka zamka zrobiona jest z metalu, a pozostała część z ceramiki lub kryształu. Tu widoczność zamków, mimo iż mniejsza, nadal jest spora.

Zanim pacjent dokona wyboru aparatu na podstawie swoich wymogów estetycznych, powinien być przez lekarza poinformowany o kosztach ewentualnej naprawy aparatu ortodontycznego bezligaturowego. Niestety kryształ i ceramika są mniej trwałe niż metal, zdecydowanie częściej ulegają pęknięciom i ukruszeniom.

Zalety aparatu bezligaturowego

Aparaty bezligaturowe są przez pacjentów lubiane nie tylko za estetyczny wygląd, ale też za szereg innych zalet. Do najważniejszych należą:

  • Brak pod zamkami gumek czyli ligatur, stąd też nazwa aparatu. Ligatury trzeba okresowo wymieniać, co nie jest komfortowe,
  • Wizyty kontrolne w przypadku aparatów bezligaturowych wyznaczane są średnio co osiem tygodni, a więc dwa razy rzadziej niż w przypadku aparatu z ligaturami.
  • Aparat nie ma ostrych krawędzi, dzięki czemu jest bezpieczniejszy a noszenie go bardziej komfortowe.
  • Łatwość utrzymania higieny jamy ustnej – aparaty bezligaturowe są zdecydowanie łatwiejsze do oczyszczenia.
  • Krótszy czas leczenia – dzięki zmniejszonemu działaniu sił tarcia zęby przemieszczają się płynniej i szybciej.
  • Mniejsza bolesność – aparaty bezligaturowe zapewniają większy komfort leczenia. Często określane są mianem „bezbolesnych”.

Kto może nosić aparat bezligaturowy

Aparat ortodontyczny bezligaturowy nadaje się do korekcji wad zgryzu zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nie ma górnej granicy wieku, przy którym założenie takiego aparatu byłoby niemożliwe.

W przypadku dzieci jest bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ utrzymanie higieny jamy ustnej jest znacznie łatwiejsze w aparacie bezligaturowym. Największym problemem przy czyszczeniu zębów i aparatu z ligaturami jest dostawanie się drobinek jedzenia pod ligatury. Dzieci nie zawsze potrafią sobie poradzić z ich usunięciem, niechętnie też zgadzają się, by ktoś im czyścił zęby. Dlatego w ich przypadku aparat bezligaturowy będzie bardzo dobrym wyborem. Nadal jednak pacjent musi utrzymywać reżim sanitarny.

Jak długo trzeba nosić aparat bezligaturowy

Czas leczenia aparatem bezligaturowym może być nawet o kilka miesięcy krótszy niż w przypadku aparatu z ligaturami. Pierwsze efekty noszenia aparatu bezligaturowego można zauważyć już po około dziesięciu tygodniach. Natomiast całkowity czas leczenia jest bardzo indywidualny i zależny od wielu czynników:

  • rodzaju i zaawansowania wady zgryzu,
  • wieku pacjenta,
  • zaangażowania pacjenta i stosowania się do zaleceń lekarza.

O przewidywany czas leczenia trzeba zapytać lekarza ortodontę. Warto jednak pamiętać, że podany przez niego okres leczenia będzie jedynie przybliżony. W każdym przypadku czas leczenia jest sprawą bardzo indywidualną. Ogólnie można powiedzieć, że w przypadku dzieci i młodzieży jest krótszy niż w przypadku osób dorosłych.

Aparat bezligaturowy – cena

Cena apartu bezligaturowego jest wyższa niż ligaturowego i wynosi średnio około 3 000 złotych za jeden łuk. Ostateczny koszt zależny jest od wielu czynników, między innymi od rodzaju zastosowanych zamków, ceramiczne i kryształowe są droższe od metalowych, a także dodatkowych elementów koniecznych podczas leczenia. Tu często dochodzi od sytuacji patowej – jak mieć aparat estetyczny i niedrogi? Kompromisem może być założenie na zęby przednie zamków ceramicznych lub kryształowych, a na pozostałe zęby (najczęściej mowa o wszystkich trzonowcach) zamków metalowych.

Trzeba też pamiętać, że cena aparatu bezligaturowego nie jest jednoznaczna z kosztem leczenia ortodontycznego. Trzeba do niej doliczyć koszt pierwszej konsultacji, przeprowadzenia diagnostyki (zrobienia zdjęć i wycisków), omówienia planu leczenia, wizyt kontrolnych, a także koszt zdjęcia aparatu i założenia retainera.

Scroll to Top