mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Aparat ortodontyczny ruchomy. Rodzaje, sposób używania, możliwe do wyleczenia wady zgryzu i uzębienia

Aparat ortodontyczny zdejmowany

Aparat ortodontyczny ruchomy. Rodzaje, sposób używania, możliwe do wyleczenia wady zgryzu i uzębienia

Zdejmowany aparat ortodontyczny nazywany przez wiele osób „ruchomym” czy też „wyjmowalnym” aparatem ortodontycznym przeznaczony jest przede wszystkim do korygowania wad zgryzu u dzieci, w niektórych przypadkach mogą go nosić także dorośli. Zaletą zdejmowanego (potocznie „ruchomego”) aparatu ortodontycznego jest duża skuteczność leczenia, wygoda użytkowania i niższa cena.

Aparat Ortodontyczny zdejmowany nazywany przez wiele osób potocznie „ruchomym”

Aparatem ortodontycznym zdejmowanym (potocznie „ruchomym”) można skorygować głównie małe i średnie wady uzębienia. Można go zastosować między innymi w leczeniu przerw między zębami u dzieci, czy też nieprawidłowego położenia zęba w łuku celem nakierowania go w pożądane miejsce. Zdejmowany (potocznie „ruchomy”) aparat ortodontyczny obejmuje leczenie tylko górnego łuku zębowego, tylko dolnego lub obu jednocześnie.

Aparatem ortodontycznym zdejmowanym (potocznie „ruchomym”) nie da się skorygować wszystkich wad zgryzu i uzębienia. W niektórych sytuacjach, gdy pożądane jest niezwykle precyzyjne działanie, np. przy konieczności obrócenia zęba lub znacznego przesunięcia go, niezbędny będzie stały aparat ortodontyczny.

Dlaczego warto nosić zdejmowany (potocznie „ruchomy”) aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny zdejmowany (potocznie „ruchomy”) jest wykorzystywany w leczeniu ortodontycznym głównie dzieci, jako pacjentów rosnących. Istotny jest właśnie moment wzrostu w czasie leczenia, ponieważ możemy wtedy odpowiednio wpływać na rozwój kości i ewentualnych wad między innymi o podłożu genetycznym. Warto zadbać przede wszystkim o dzieci, by mogły wejść w dorosłe życie z modelowym uśmiechem na ustach. Dorośli, którzy w dzieciństwie takiej kuracji nie przeszli, także nie są na straconej pozycji. W ich przypadku korekcja wad zgryzu i uzębienia może odbywać się za pomocą aparatu stałego.

Jak używać aparatu ortodontycznego zdejmowanego (potocznie „ruchomego”)

Skuteczność terapii zdejmowanym (potocznie „ruchomym”) aparatem ortodontycznym zależna jest przede wszystkim od dyscypliny samego pacjenta. Im skrupulatniej będzie on wypełniał polecenia lekarza prowadzącego leczenie ortodontyczne, tym szybciej uda się osiągnąć oczekiwane efekty.

Zasady, które warto pamiętać to między innymi:

  • O długości stosowania aparatu ortodontycznego w ciągu dnia decyduje lekarz zajmujący się ortodoncją, zwykle jednak czas ten zamyka się w przedziale 12 – 16 godzin.
  • Aparat ortodontyczny należy zdejmować na czas posiłków i uprawiania sportu (w przypadku dzieci to także lekcje WF).
  • Aparat ortodontyczny zdejmowany (potocznie „ruchomy”) należy wyjąć przed myciem zębów.
  • O aparat ortodontyczny należy dbać, regularnie go czyścić i myć pastą.
  • Rozkręcanie aparatu ortodontycznego powinno odbywać się wyłącznie za pomocą dołączonego do niego kluczyka i zawsze zgodnie z kierunkiem wskazywanym przez strzałkę. O częstotliwości rozkręcania decyduje lekarz.
  • Zgodnie z wyznaczonym harmonogramem należy zgłaszać się na wizyty kontrolne u lekarza prowadzącego leczenie ortodontyczne.

Rodzaje aparatów ortodontycznych zdejmowanych (potocznie „ruchomych”)

Zdejmowany (potocznie „ruchomy”) aparat ortodontyczny to pojęcie bardzo szerokie. Istnieje kilka jego rodzajów. Każdy służy do korygowania innych wad zgryzu i uzębienia:

  • Aktywator – stosowany przede wszystkim u dzieci – zapobiega wyrzynaniu się zębów w niepożądanych miejscach, przesuwając je na właściwe. Za jego pomocą kształtuje się także prawidłowy zgryz.
  • Aligner, czyli aparat wyrównujący – nakładka na zęby stosowania często jako alternatywa do aparatu stałego dla dorosłych.
    Wśród Alignerów możemy między innymi spotkać się z „systemem”:
    – Invisalign – „aparat” dla starszych nastolatków i dorosłych, u których nie wszystkie zęby mają prawidłowe ustawienie. Nakładki są praktycznie niewidoczne, co znacznie podnosi komfort kuracji.
    – Orthero – są to przezroczyste nakładki za pomocą których można korygować uzębienie pacjenta. Z uwagi na to, że stosowane nakładki są mało widoczne pacjent bardzo często czuje się w czasie leczenia bardziej komfortowo
  • Aparat ortodontyczny utrzymujący odstęp między zębami (przestrzenie) – używany dla zachowania odpowiedniej wielkości przestrzeni międzyzębowych przy przedwczesnej utracie zębów
  • Retainer – aparat retencyjny, który pozwala utrzymać efekty zakończonego leczenia ortodontycznego
  • Expander, Hyrax wykorzystywane do poszerzenia łuku górnego – szczęki.
  • Twin Block – ruchomy aparat ortodontyczny składający się z dwóch płytek: górnej i dolnej. Służy do korygowania wad żuchwy.

Zalety zdejmowanego (potocznie „ruchomego”) aparatu ortodontycznego

  • Niższa cena,
  • Łatwość obsługi – nauka wkładania i wyjmowania aparatu ortodontycznego odbywa się pod okiem lekarza zajmującego się ortodoncją, później pacjent (nawet ten mały) doskonale radzi sobie sam.
  • Łatwość utrzymania higieny jamy ustnej – aparat wyjmuje się na czas posiłku i mycia zębów.
  • Łatwość utrzymania aparatu w czystości – do czyszczenia wystarczy szczoteczka, taka jak do zębów, i pasta.

„Aparat Ortodontyczny” zdejmowany – potocznie często nazywany „ruchomym” dla dorosłych

Należy mieć na uwadze, że najczęściej wraz z upływem lat często leczenie jest dłuższe oraz bardziej skomplikowane. Jest to związane z tym, że okres wzrostu zostaje zakończony oraz korekcja bardzo często staje się trudniejsza. Niemniej nie ma przeciwskazań aby przeprowadzić czy też próbować przeprowadzić leczenie prawie niewidocznymi nakładkami o których była mowa powyżej (Invisalign, Orthero) tak aby pacjent czuł się w miarę komfortowo w czasie leczenia. Wielu pacjentów docenia także możliwości samodzielnego wyjmowania nakładek. Zdejmowanie samodzielne nakładek pomaga w spożywaniu posiłków czy też utrzymaniu higieny jamy ustnej.

Niemniej także przy stosowaniu nakładek tak jak i przy tradycyjnym aparacie ortodontycznym należy mieć na uwadze nie tylko wygląd czy estetykę ale głównie zdrowie pacjenta, funkcjonowanie układu żucia pacjenta.

Aparat Ortodontyczny zdejmowany (potocznie „ruchomy”) dla dzieci

Wyjmowany aparat ortodontyczny jest bardzo skutecznym narzędziem w walce z wadami zgryzu i wad ustawienia uzębienia u dzieci. Jego skuteczność zależna jest przede wszystkim od chęci i gotowości dziecka do współpracy. Ponadto trzeba pamiętać, że dziecko musi się do aparatu ortodontycznego przyzwyczaić, nauczyć się z nim funkcjonować w szczególności nauczyć się w nim mówić.

Główne zalety stosowania aparatu ortodontycznego zdejmowanego (potocznie nazywanego „ruchomego”) u dzieci

  • Możliwość stosowania u dzieci posiadających uzębienie mleczne lub mieszane.
  • Mniejszy stres spowodowany noszeniem aparatu.
  • Duża skuteczność przy systematycznym stosowaniu.

Jakie wady można skorygować aparatem ortodontycznym zdejmowanym (tzw. potocznie nazywanym ”ruchomym”) u dzieci

Zdejmowany aparat ortodontyczny dla dzieci służy głównie do korekcji niewielkich, aczkolwiek widocznych i nieestetycznych wad zgryzu i uzębienia. Za jego pomocą można między innymi:

  • Poszerzyć lub zwęzić łuk zębowy, m. in. likwidując efekt tzw. podniebienia gotyckiego.
  • Przesunąć ząb na właściwe miejsce – u dzieci dotyczy nieprawidłowo wyrzniętych zębów,
  • Zmienić ułożenie żuchwy.
  • Zlikwidować odwrotny zgryz, tzw. przodozgryz przy którym zęby dolne ustawione są przed górnymi.
Scroll to Top