mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Aparat ortodontyczny zdejmowany Twin Block – kto powinien go nosić, jakie wady koryguje, ile kosztuje

Aparat ortodontyczny zdejmowany Twin Block

Aparat ortodontyczny zdejmowany Twin Block – kto powinien go nosić, jakie wady koryguje, ile kosztuje

Aparat ortodontyczny zdejmowany Twin Block, potocznie zwany aparatem ortodontycznym „ruchomym” Twin Block stosowany jest w leczeniu wad zgryzu u młodych pacjentów w okresie wzrostu. Jak sama nazwa wskazuje, ten aparat ortodontyczny składa się z dwóch części. Zobacz, jakie wady można wyleczyć za jego pomocą i jaka jest cena aparatu ortodontycznego Twin Block.

Co to jest aparat ortodontyczny Twin Block

Aparat ortodontyczny Twin Block stosowany jest do leczenia wad zgryzu u pacjentów w młodym wieku. Składa się z dwóch osobnych części (górnej i dolnej), ale trzeba je nosić razem. Tylko wówczas aparat dobrze spełni swoją funkcję. Obie części aparatu zazębiają się i współpracują ze sobą głównie po to, by pobudzić wzrost żuchwy do przodu. Twin Block wykorzystuje się przede wszystkim do leczenia tyłozgryzu, czyli dotylnego położenia łuku dolnego względem łuku górnego.

Aparat Twin Block może działać na dwa sposoby: po pierwsze za pomocą śruby służącej do rozkręcania go poszerza łuk zębowy, po drugie – wykorzystuje siłę mięśni twarzy do korekcji wad zgryzu. Ten sposób leczenia wad zgryzu uważa się za najmniej inwazyjny i najbardziej fizjologiczny.

Jak wygląda aparat ortodontyczny zdejmowany Twin Block, potocznie zwany „ruchomym” Twin Block

Aparat ortodontyczny Twin Block składa się z dwóch płytek akrylowych. Do każdej przymocowane są klamry ortodontyczne, które utrzymują aparat na zębach i zapobiegają jego przesuwaniu czy też spadaniu.

W bocznych strefach obu części aparatu znajdują się powierzchnie nagryzowe, które wymuszają prawidłowe ustawienie górnej i dolnej części aparatu względem siebie oraz dzięki wykorzystaniu siły mięśni aktywują pracę aparatu.

Kto powinien nosić aparat ortodontyczny Twin Block

Aparat ortodontyczny Twin Block przeznaczony jest przede wszystkim dla dzieci, u których trwa wymiana zębów mlecznych na stałe.

Moment wzrostu jest niezwykle istotny podczas leczenia tyłozgryzów takimi aparatami ortodontycznymi gdyż podczas leczenia można wykorzystać potencjał wzrostu pacjenta i zmodyfikować ten wzrost co daje szanse na osiągnięcie pożądanych efektów leczenia.

Główne zalety stosowania aparatu ortodontycznego zdejmowanego Twin Block zwanego potocznie aparatem „ruchomym” Twin Block

  • Bardzo duża skuteczność korekcji wad zgryzu – jeśli pacjent nosi aparat ortodontyczny Twin Block zgodnie z zaleceniami lekarza (mali pacjenci często wykazują się niesubordynacją), leczenie ma szanse przynieść pożądany efekt.
  • Możliwość dopasowania do pacjenta, który jest w fazie wzrostu i który nie ma wszystkich zębów stałych.
  • Możliwość prawidłowego ustawienia szczęki i żuchwy względem siebie.
  • Noszenie aparatu ortodontycznego Twin Block w młodym wieku w wielu wypadkach zapobiega konieczności noszenia stałego aparatu w późniejszym czasie, co kosztuje kilkukrotnie więcej, jest długotrwałe i mniej komfortowe.

Wady stosowania aparatu ortodontycznego zdejmowanego Twin Block

Aparat ortodontyczny Twin Block jest w zasadzie bezpieczny i skuteczny. Dzieci na początku używania go mogą mieć problemy z prawidłową wymową i dużym nagromadzeniem śliny. Uciążliwości te przeważnie mijają po kilku dniach.

Jak długo trzeba nosić aparat ortodontyczny Twin Block

Aby aparat ortodontyczny robił to, co do niego należy, trzeba nosić go jak najdłużej w ciągu dnia. Chociaż jest aparatem ortodontycznym zdejmowanym potocznie nazywany „ruchomym” ,powinno się go nosić zarówno w dzień jak i w nocy zdejmując do posiłków, mycia zębów i zajęć sportowych.

Osoby, które uprawiają sport, także są zwolnione z noszenia tego aparatu ortodontycznego na czas treningu lub zawodów. Innych wyjątków generalnie nie ma. Aparat ortodontyczny działa nie tylko w dzień, ale i w nocy, nie wolno go wyjmować na czas snu.

Czas całkowitego leczenia aparatem ortodontycznym Twin Block uzależniony jest od wady zgryzu i samodyscypliny pacjenta, dlatego nie można określić go jednoznacznie.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny Twin Block

Ceny aparatów ortodontycznych Twin Block wahają się w zależności od kliniki stomatologicznej czy też gabinetu stomatologicznego, w praktyce średnio jednak trzeba nastawić się na koszt rzędu 1.300,00 – 2.000,00 zł.

Warto przy tym pamiętać, że podana wyżej cena obejmuje jedynie aparat ortodontyczny. Do kosztów leczenia trzeba doliczyć koszty wykonania diagnostyki oraz wizyt kontrolnych takie wizyty wyznaczane są najczęściej co 6 – 8 tygodni.

Zakończenie leczenia aparatem ortodontycznym Twin Block powinno być jednocześnie początkiem leczenia retencyjnego, które utrwali efekty noszenia aparatu ortodontycznego i zapobiegnie ich cofaniu się.

Koszt takiego leczenia zależy od wykorzystanej metody.

Scroll to Top