mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Leczenie kanałowe zęba – na czym polega, ile trwa, ile kosztuje, czy jest bolesne

Leczenie kanałowe zęba

Leczenie kanałowe zęba – na czym polega, ile trwa, ile kosztuje, czy jest bolesne

Leczenie kanałowe zęba konieczne jest tylko w określonych przypadkach i należy je wykonać, aby uchronić ząb przed ekstrakcją. Sprawdź, czy leczenie kanałowe jest bolesne, ile kosztuje i dlaczego warto wykonać je pod mikroskopem. Jakie znaczenie ma praca w zespole?

Kiedy potrzebne leczenie kanałowe?

Nie każdy bolący ząb wymaga leczenia kanałowego. Jest to konieczne tylko w przypadku, w którym doszło do zainfekowania miazgi zębowej obecnej w komorze i kanałach korzeniowych, co najczęściej spowodowane jest długotrwałym rozwojem próchnicy.

Konieczność leczenia kanałowego często postrzegana jest jako efekt zaniedbań pacjenta lub brak dbałości o higienę jamy ustnej. W rzeczywistości konieczność takiego leczenia może pojawić się także u tych pacjentów, którzy regularnie stawiają się w gabinetach stomatologicznych. W niektórych przypadkach próchnica rozwija się niepostrzeżenie pod powierzchowną warstwą szkliwa lub pod wcześniej założonym wypełnieniem (pod plombą) i długo nie daje żadnych objawów bólowych. Pacjenci nie odczuwają dyskomfortu, mogą normalnie jeść i pić, ząb nie reaguje na zmianę temperatury, dopóki stan zapalny się nie zaostrzy. Wówczas ból staje się tak silny, że nie zawsze udaje się go stłumić popularnymi środkami przeciwbólowymi, a jedynym sposobem na ulgę w bólu jest wizyta u dentysty.

Inne powody, dla których trzeba wdrożyć leczenie kanałowe, to np. rozwinięcie się zgorzeli, złamanie zęba i odsłonięcie kanałów korzeniowych z miazgą czy zwichnięcie zęba.

Jakie objawy daje ząb do leczenia kanałowego

Uciążliwy i bardzo intensywny ból jest jednym z czynników, które mogą świadczyć o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zazwyczaj ból ten nie jest powiązany z czynnością jedzenia, chociaż czasem nasila się podczas gryzienia. Może również wzmagać się pod wpływem spożywania ciepłych posiłków.

Innym charakterystycznym objawem jest nasilenie się bólu wieczorem/ w nocy albo gdy pacjent przebywa w pozycji leżącej. Często ból ten ma charakter promieniujący i trudno jest jednoznacznie wskazać, który ząb daje dolegliwości bólowe

Na czym polega leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zęba polega na usunięciu z jego kanałów korzeniowych zainfekowanej miazgi zębowej i zastąpieniu jej plastyczną substancją pochodzenia roślinnego – gutaperką. Po zabiegu konieczna jest rekonstrukcja zęba.

Ten prosty opis nie oddaje stopnia skomplikowania leczenia kanałowego. Rozpoczynamy od wykonania zdjęcia RTG, które pozwala ocenić ilość i anatomię kanałów (czy są proste, czy kręte, czy mają dużo rozgałęzień itp.).

Przed rozpoczęciem leczenia wykonywane jest znieczulenie (w mojej Stomatologii najczęściej komputerowe) , by pacjent czuł się komfortowo podczas wizyty.

Zabieg wykonuje się z wykorzystaniem koferdamu, czyli specjalnej gumy, która zmniejsza możliwość nadkażenia kanałów drobnoustrojami z jamy ustnej , co podnosi jakość samego zabiegu i zwiększa jego skuteczność. Zadaniem lekarza stomatologa jest oczyszczenie i poszerzenie kanałów korzeniowych, a następnie szczelne wypełnienie ich.

Ostatnim etapem leczenia kanałowego, przed rekonstrukcją zęba, jest ponowne wykonanie zdjęcia RTG, celem oceny stanu wypełnienia kanałów.

Ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe w większości przypadków wykonywane jest jednoetapowo. Długość wizyty jest zależna od zęba, którego dotyczy, zazwyczaj trwa 1-2 godziny. Pacjent przyjmuje pozycję horyzontalną (czyli leżącą), natomiast lekarz siedzi za głową Pacjenta, co daje duży komfort dla obu stron nawet przy dłuższej wizycie.

Czy leczenie kanałowe boli

Wizyta u stomatologa bardzo często kojarzona jest z bólem, natomiast leczenie kanałowe zęba i związany z nim ból, owiane są wręcz legendą. Czy leczenie kanałowe zęba boli? Odpowiedź jest prosta: nie. Pacjentowi przed zabiegiem podaje się znieczulenie miejscowe, dzięki czemu nie odczuwa on żadnych dolegliwości bólowych.
Niewielkie dolegliwości bólowe mogą pojawić się już po zabiegu, kiedy przestanie działać znieczulenie. Zazwyczaj utrzymują się do kilku dni i można sobie z nimi poradzić za pomocą środków przeciwbólowych dostępnych w aptekach bez recepty.

Leczenie kanałowe – cena

Większość pacjentów chętnie uniknęłaby leczenia kanałowego zębów ze względu na dość wysoką cenę. Jednak w naszej ocenie najlepiej mieć jak najdłużej własne naturalne zęby i jeżeli chcemy je zachować to warto poświęcić środki na ich ratowanie. Stoimy na stanowisko, że mimo wszystko lepiej mieć „własne” zęby niż sztuczne.

Od czego zależy cena leczenia kanałowego

Wyjściowa cena za leczenie kanałowe zębów metodą tradycyjną obecnie to około 300 – 400 zł. Tyle będzie kosztowała endodoncja zęba z jednym kanałem. Jeśli kanałów będzie więcej, cena wzrośnie nawet dwukrotnie, a w skrajnych przypadkach więcej.

Liczba kanałów jest głównym wyznacznikiem ceny leczenia kanałowego ale nie tylko wpływ ma także jakość użytych materiałów, jakość użytych instrumentów. Nie można zapominać o tym, że bardzo ważne jest doświadczenie operatora wykonującego zabieg. W niektórych gabinetach w cenę tę wliczone jest wykonanie obrazu RTG , natomiast w innych za taką usługę trzeba dodatkowo zapłacić. Osobnym kosztem jest rekonstrukcja zęba po leczeniu kanałowym.

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem – cena

Leczenie kanałowe zęba pod mikroskopem kosztuje więcej niż to wykonywane metodą tradycyjną.
Czy w takim razie warto decydować się na leczenie kanałowe pod mikroskopem, czy lepiej (bo taniej) pozostać przy metodzie tradycyjnej? Doświadczeni stomatolodzy nie bez powodu rekomendują leczenie zęba pod mikroskopem. Dzięki niemu zabieg będzie wykonany dużo dokładniej ponieważ można wyraźniej zobaczyć całe pole zabiegowe, dokładniej ocenić stan zęba, oczyścić kanały, a przede wszystkim dostrzec wszystkie niedostrzegalne gołym okiem mikroubytki i pęknięcia oraz dodatkowe kanały. Za pomocą mikroskopu można też odnaleźć odgałęzienia kanałów, które często są zbyt małe, by zobaczyć je w tradycyjnym lusterku powiększającym. To wszystko przekłada się na wyższą jakość zabiegu i daje większe szanse, że ząb po leczeniu kanałowym będzie nam służył zdecydowanie dłużej.

Cena leczenia kanałowego pod mikroskopem obecnie może wynieść nawet 2.500,00 zł, ale kwotę tę trzeba potraktować raczej jako górną granicę niż standardowy koszt. Zazwyczaj zamyka się on w przedziale 1.100,00zł. – 1.600,00 zł. Warto korzystać z ośrodka – kliniki, gabinetów w której doświadczeni klinicznie lekarze tak jak w ramach mojej Stomatologii leczą w zespole, konsultują się pomiędzy sobą w razie potrzeby.(tak aby zrobić wszystko co najlepsze dla pacjenta w szczególności aby ratować ząb). Przy dobrze wykonanym zabiegu w szczególności przy użyciu dobrych materiałów, dobrych instrumentów przez doświadczonego lekarza to żywotność zęba może zostać przedłużona o ….. kilka a nawet kilkanaście lat.

Scroll to Top