mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign
Etapy leczenia kanałowego zęba

Leczenie kanałowe zęba – etapy

Leczenie kanałowe zęba nie jest dziś dla niego wyrokiem. Przeciwnie – to zabieg, który pozwoli uratować ząb i cieszyć się nim przez wiele kolejnych lat. Zobacz, jak wygląda nowoczesne leczenie kanałowe zęba krok po kroku.

Leczenie endodontyczne tzw. leczenie kanałowe zęba – kiedy jest wskazane

Wskazaniem do leczenia kanałowego jest stan zapalny miazgi zębowej. Może on pojawić się zarówno w zębie z dużym ubytkiem próchnicowym (dolegliwości bólowe wzrastają w czasie jedzenia i picia), jak i tym pozornie zdrowym. Bardzo często próchnica rozwija się pod szkliwem lub założonym wcześniej wypełnieniem, wówczas bakterie próchnicowe przedostają się do miazgi zębowej i uszkadzają ją.

Przy stanie zapalnym miazgi zębowej ból nasila się w horyzontalnym ułożeniu ciała, przeważnie w czasie snu. Ból może być promieniujący, trudny do zlokalizowania. Bardzo często pacjent nie umie powiedzieć, który dokładnie ząb go boli.

Jakie objawy daje ząb do leczenia kanałowego

Uciążliwy i bardzo intensywny ból jest jednym z czynników, które mogą świadczyć o konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego. Zazwyczaj ból ten nie jest powiązany z czynnością jedzenia, chociaż czasem nasila się podczas gryzienia. Może również wzmagać się pod wpływem spożywania ciepłych posiłków.

Innym charakterystycznym objawem jest nasilenie się bólu wieczorem/ w nocy albo gdy pacjent przebywa w pozycji leżącej. Często ból ten ma charakter promieniujący i trudno jest jednoznacznie wskazać, który ząb daje dolegliwości bólowe

Czy leczenie kanałowe boli?

W podświadomości wielu osób leczenie kanałowe kojarzy się z bólem. Jednak trzeba pamiętać, że medycyna, także w dziedzinie stomatologii, robi ogromne postępy i dziś takie zabiegi przeprowadza się bezboleśnie.

Najprostszą metodą na eliminację bólu przy endodoncji jest podanie pacjentowi znieczulenia miejscowego. Dzięki temu możliwe jest przeprowadzenie całej kuracji w czasie jednej wizyty.

Niekiedy zdarza się jednak, iż pacjent z różnych powodów nie może być znieczulony miejscowo, a znieczulenia ogólnie w gabinetach stomatologicznych nie są praktykowane. W takim przypadku pozostaje uciec się do starszej metody eliminowania bólu, czyli popularnego zatrucia zęba fachowo zwanego dewitalizacją. Lek do dewitalizacji zakłada się na ząb na około dwa – trzy tygodnie. Dopiero gdy zmieniona chorobowo miazga przestanie dawać dolegliwości bólowe, można przystąpić do właściwego leczenia endodontycznego.

Leczenie kanałowe zęba krok po kroku

Przed przystąpieniem do leczenia kanałowego ząb powinien zostać odpowiednio przygotowany. Lekarz musi usunąć próchnicowo zmienione tkanki. Często istnieje także konieczność odbudowy ścian zęba.

Krok I – badanie RTG
Zdjęcie RTG to pierwszy krok w leczeniu kanałowym. Dzięki obrazowi RTG można szczegółowo określić stan zęba oraz liczbę i anatomię kanałów korzeniowych.

Krok II – znieczulenie

Znieczulenie miejscowe podawane jest za pomocą iniekcji (czyli zastrzyku) i może wywołać krótkotrwały dyskomfort. W mojej Stomatologii lekarze najczęściej wykonują znieczulenie
komputerowe. Już po kilku minutach pacjent poczuje charakterystyczne drętwienie w okolicy
zęba i przestanie odczuwać jakikolwiek ból.

Krok III – założenie koferdamu
Koferdam to rodzaj gumy, która pozwala odizolować zmieniony chorobowo ząb od całości jamy ustnej, co czyni pole zabiegowe jałowym. Dodatkowo chroni drogi oddechowe i układ pokarmowy pacjenta.

Krok IV – pomiar długości kanału

To bardzo ważna informacja, która umożliwia lekarzowi dobranie odpowiednich narzędzi i sposobu wykonania leczenia kanałowego krok po kroku. Długość kanału bada się za pomocą endometru.

Krok V – usunięcie miazgi z kanałów zębowych i oczyszczenie ich
Zainfekowana miazga zębowa zostaje usunięta z kanału zębowego, a on sam dokładnie oczyszczony i zdezynfekowany środkami bakteriobójczymi.

Ponieważ oczyszczanie kanałów wymaga bardzo dużej precyzji, w renomowanych gabinetach stomatologicznych zabieg ten przeprowadza się pod mikroskopem.

Krok VI – wypełnienie pustych kanałów zębowych

Oczyszczone i udrożnione kanały zębowe nie mogą pozostać puste. Najczęściej stosowanym rodzajem wypełnienia jest gutaperka – elastyczny preparat pochodzenia roślinnego, uplastyczniany pod wpływem odpowiednio dobranej temperatury. W ramach ośrodków mojej Stomatologii maszynowe opracowanie kanałów i wypełnienie ich gutaperką na ciepło to już standard.

Krok VII – badanie RTG
Ponowne badanie RTG ma na celu sprawdzenie, czy wszystkie kanały zostały szczelnie wypełnione. Jest to niezwykle istotne dla powodzenia kuracji. Źle wypełniony kanał może w przyszłości skutkować ponownymi dolegliwościami bólowymi i koniecznością przeprowadzenia ponownego leczenia kanałowego lub nawet zabiegów chirurgicznych – resekcji (usunięcia wierzchołka korzenia) lub ekstrakcji (usunięcia zęba). Jeśli zabieg zostanie przeprowadzony prawidłowo, ząb po leczeniu kanałowym może służyć pacjentowi jeszcze długo.

Krok VIII – odbudowa zęba po leczeniu kanałowym

Ząb po leczeniu kanałowym jest zębem martwym, przez co bardziej narażonym na uszkodzenia mechaniczne. Konieczna jest jego rekonstrukcja lub odbudowa protetyczna, np. założenie korony protetycznej. Wszystko zależne jest od indywidualnego przypadku.

Niekiedy zdarza się, że martwy ząb po leczeniu kanałowym może z czasem ściemnieć. Dobra wiadomość jest taka, że martwe zęby można wybielać. Dla osiągnięcia spodziewanego efektu preparat wybielający umieszczany jest w komorze zęba.

Endodoncja tzw. leczenie kanałowe - zęba - krok po kroku – ile kosztuje?

Ceny usług leczenia endodontycznego są bardzo zróżnicowane. Zależą nie tylko od renomy gabinetu i doświadczenia stomatologa, ale też od używanych materiałów czy też bardziej przyziemnych czynników. Leczenie kanałowe zęba z jednym kanałem będzie tańsze niż w przypadku zęba, który ma ich kilka, w skrajnych sytuacjach nawet pięć. Mało tego. Ten sam pacjent za leczenie kanałowe jednego zęba może zapłacić 400,00 zł, a za drugi już dwa razy tyle. Ogólnie trzeba się nastawić na koszt leczenia rzędu kilkuset złotych. Do tego dojdzie koszt odbudowy zęba. Przy tego rodzaju zabiegu ważne aby wszystkie elementy leczenia zostały wykonane na wysokim, poziomie bowiem każdy z nich ma wpływ na sukces w leczeniu.

Scroll to Top