mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Chirurgiczne usuwanie ósemek – Poznań

Ósemki, zwane powszechnie zębami mądrości, wyrzynają się zwykle pomiędzy 17. a 21. rokiem życia. W niektórych przypadkach zdarza się jednak, że pojawiają się znacznie później, nawet przed 40. urodzinami. Podczas gdy u niektórych osób ich obecność bywa nieproblematyczna, u innych mogą stać się źródłem wielu uciążliwych dolegliwości. W tej sytuacji rekomenduje się chirurgiczne usuwanie ósemek.
chirurgia_stomatologiczna-333x333-1.jpg

Kiedy rekomenduje się usunięcie zęba mądrości?

  • brak wystarczającego miejsca w łukach zębowych, który komplikuje leczenie ortodontyczne;
  • nieprawidłowe położenie zęba powodujące nacisk na sąsiednie zęby i struktury tkankowe, stłoczenie zębów przednich lub dystalizację zębów bocznych;
  • zatrzymanie zęba w kości – mówimy o tym w sytuacji, gdy ząb rozwinął się do postaci dojrzałej, ale z różnych przyczyn nie wyłonił się z dziąsła;
  • zaawansowana próchnica prowadząca do martwicy miazgi i silnych stanów zapalnych;
  • obecność ropnia, zgorzeli lub torbieli zębopochodnej;
    bóle głowy o niewyjaśnionej etiologii.

Jak przebiega ekstrakcja ósemki w mojej Stomatologii clinic+?

Etap 1.

W naszej klinice zabieg ekstrakcji ósemki każdorazowo poprzedza wnikliwa diagnostyka radiologiczna. Jeśli pacjent nie posiada własnych zdjęć obrazowych, wykonujemy je w naszej pracowni RTG. Badanie panoramiczne pozwala nam z dużą dokładnością ocenić stan uzębienia, położenie ósemki względem pozostałych zębów, a także określić kierunek i kształt ułożenia korzeni. W wielu przypadkach chirurg stomatolog zaleca również wykonanie tomografii komputerowej, która obrazuje między innymi układ naczyń krwionośnych i nerwów.

Etap 2.

Na podstawie wyników badań możemy zaplanować zabieg, oszacować przypuszczalny czas jego trwania, a także wybrać typ znieczulenia. Wybór znieczulenia jest uzależniony od wielu czynników: stanu zdrowia pacjenta, stopnia skomplikowania zabiegu oraz innych wskazań medycznych. Jeśli ustawienie zęba jest poprawne, lekarz usuwa go między innymi przy pomocy kleszczy i dźwigni. Bardziej skomplikowane jest usunięcie zęba zatrzymanego w kości. Wymaga ono rozcięcia błony śluzowej, rozseparowania korzeni i ich rozchwiania, a następnie dłutowania. Po ekstrakcji zęba mądrości lekarz zakłada szwy, co zmniejsza krwawienie i przyspiesza proces gojenia tkanek. Najczęściej szwy zdejmuje się po 7 dniach od zabiegu, niemniej w niektórych przypadkach lekarz może zadecydować o wydłużeniu tego okresu.

Etap 3.

Wprawdzie chirurgiczne usuwanie ósemek jest powszechnym zabiegiem, aczkolwiek proces rekonwalescencji po jego wykonaniu bywa często nieco dłuższy od ekstrakcji innych zębów. Częstym objawem pozabiegowym jest ból, który zwykle ustępuje po zażyciu ogólnodostępnych leków przeciwbólowych bądź niesteroidowych leków wydawanych na receptę. Ulgę mogą przynieść chłodne kompresy bądź płukanie jamy ustnej. Pacjentom po chirurgicznej ekstrakcji ósemki rekomenduje się również:

  • prowadzenie oszczędzającego trybu życia przez kilka dni po zabiegu – unikanie wzmożonej aktywności fizycznej;
  • rezygnację ze spożywania alkoholu, sporej ilości kofeiny i palenia papierosów;
  • prowadzenie diety lekkostrawnej i półpłynnej, która nie wymaga intensywnego gryzienia i żucia;
  • konsultację ze specjalistą w przypadku zbyt długiego utrzymywania się opuchlizny i gorączki oraz uczucia narastającego bólu.

Sprawdź co o nas piszą!

Opinie pacjentów

Masz pytania lub wątpliwości? Chcesz dowiedzieć się więcej na temat protezy overdenture?

Skontaktuj się z nami!

Zadzwoń
+48 571 345 323
Zadzwoń
Scroll to Top