mediraty
mediraty
mediraty
mediraty
invisalign
invisalign
invisalign
invisalign

Wybielanie zębów – kilka sposobów na białe zęby

Wybielanie zębów – kilka sposobów na białe zęby

Piękny uśmiech i białe, pełne blasku zęby są niewątpliwie marzeniem każdego z nas. Taki efekt możemy uzyskać zarówno stosując się do kilku prostych zasad, jaki i dzięki profesjonalnym zabiegom w gabinecie stomatologicznym.

W wyniku codziennego spożywania pokarmów i napojów przebarwiających szkliwo, oraz palenia tytoniu dochodzi często do narastającego ciemnienia zębów. Wyjściowy kolor zębów jest uwarunkowany genetycznie i zależy od koloru zębiny znajdującej się pod przeziernym szkliwem. Właśnie dlatego niektórzy z nas mają barwę zębów wpadającą w odcień mleczny, żółty czy nawet niebieskawy. Niestety kolor naszego uzębienia zmienia się również naturalnie wraz z wiekiem. W rezultacie zęby stają się matowe a co gorsza coraz bardziej żółte. Dodatkowo wpływ na kolor naszego uzębienia mają choroby ogólnoustrojowe, przyjmowane leki czy defekty genetyczne takie jak np. niedorozwój szkliwa.

Poza brakami zębowymi i wadami ortodontycznymi jest to najczęstszy problem estetyczny pacjentów, którzy zgłaszają się do gabinetu stomatologicznego.

Pierwszym krokiem do bielszego uśmiechu jest zmiana naszych codziennych nawyków! Podstawą są zdrowe zęby oraz dokładna i regularna higiena jamy ustnej. Im większą wagę przyłożymy do codziennego szczotkowania tym mniejsze szanse na przebarwienia i próchnicę, która również znacząco wpływa na wygląd naszych zębów. Dodatkowo musimy pamiętać o ograniczeniu picia mocnej kawy czy herbaty oraz napojów gazowanych i czerwonego wina. Kompromisem jest spożywanie tych napojów przez słomkę. Bardzo ważny punkt to palenie papierosów. Jest to zdecydowanie najsilniejszy czynnik zewnątrzpochodny przebarwiający zęby. Rzucenie tego nałogu oprócz poprawy koloru, pozytywnie wpłynie na kondycję dziąseł i zdrowie całej jamy ustnej.

Lepiej zdecydować się na wybielanie zębów pod nadzorem stomatologa.

Natomiast szczególnie jeśli kolor uzębienia nadal nie jest dla nas satysfakcjonujący należy zwrócić się o pomoc do specjalistów. W gabinetach stomatologicznych mamy dwie dostępne metody wybielania, które zawsze poprzedzamy profesjonalną higienizacją (usuwanie kamienia wraz z piaskowaniem).

Na czym polega wybielanie zębów

Gabinetowe wybielanie zębów

Wizyta rozpoczyna się od dokładnego badania i ustalenia ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu. W trosce o Państwa bezpieczeństwo zalecamy odroczenie wybielania szczególnie w przypadku ciąży, karmienia piersią czy u osób poniżej 18 roku życia. Procedura profesjonalnego wybielania zębów w gabinecie zaczyna się od dokładnego ustalenia koloru wyjściowego zębów oraz określenia możliwego do uzyskania efektu. Następnie zabezpieczamy dziąsła i okoliczne tkanki oraz nakładamy okulary ochronne. Na odpowiednio przygotowane zęby, aplikowany jest żel wybielający, który będzie aktywowany niebieskim światłem lampy UV . Aktywne składniki żelu penetrują w głąb szkliwa, tak by rozbić cząsteczki powodujące przebarwienia, usunąć plamy a dzięki temu wybielić uśmiech. Żel wybielający zawiera dodatkowe składniki, których zadaniem jest wzmocnienie szkliwa i zapobieganie próchnicy. W trakcie jednej wizyty aplikujemy żel maksymalnie trzykrotnie tak, by uzyskać zadowalający efekt. Całkowity czas trwania zabiegu to około 1,5 h. Dzięki tej metodzie efekt wybielania uzyskujemy od razu po jednej wizycie.

Nakładkowe wybielanie zębów

Oprócz jednowizytowego wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym istnieje druga metoda wybielania zębów i jest to tzw. metoda nakładkowa. Proces rozpoczyna się od pobrania od pacjenta wycisku zębów dolnych i górnych. Następnie wyciski przekazywane są do laboratorium protetycznego. Na kolejnej wizycie pacjent otrzymuje celuloidowe, indywidualnie dopasowane nakładki z wyprofilowanymi zbiorniczkami na żel wybielający. W związku z tym, że jest to zestaw do użytku domowego, pakiet strzykawek wybielających ma mniejsze stężeniu niż w przypadku metody gabinetowej. Nakładki można zakładać w ciągu dnia lub na noc, najlepiej na 2-3h dziennie. Podczas wizyty dentysta lub higienistka instruuje pacjenta, jak prawidłowo należy przeprowadzić wybielanie w warunkach domowych, tak by uzyskać optymalne efekty. Duże rozjaśnienie zębów uzyskuje się już po pierwszej aplikacji żelu, ale jest to proces stopniowy i na ostateczny rezultat musimy poczekać kilka dni (zazwyczaj 7 do 10).

W przypadku każdej z metod należy przestrzegać zasad diety białej, by nie zniwelować działania preparatów wybielających. Przez okres 7-14 dni unikamy produktów barwiących m.in. jagód, buraków, czerwonego wina, mocnej kawy i herbaty, czy przypraw takich jak kurkuma, curry.

Czy wybielanie zębów niszczy szkliwo?

Należy pamiętać, że obie metody są generalnie bezpieczne dla szkliwa, jednak wybór odpowiedniej najlepiej skonsultować z lekarzem dentystą.

Efekty wybielania potrafią się utrzymywać nawet do 2 lat ale jest to bardzo indywidualne, zależne od diety, palenia tytoniu, higieny czy wyjściowego koloru.

W dzisiejszych czasach piękne i zdrowe zęby to wizytówka człowieka. Wpływają na nasze samopoczucie oraz pewność siebie. Pamiętajmy, że współczesna stomatologia daje nam bezpieczne i skuteczne narzędzia, umożliwiające rozjaśnienie uzębienia.

Scroll to Top